Impact Finals

The final round to select the startups that
are ready to make an impact.
About impact finals

The Next Impact Makers

The Impact Finals is the final round to select the startups that will join the HighTechXL accelerator program in April 2018. The selection day starts with pitching of each team, followed by roundtable sessions and ending with a battle. The winner of the battle will win a ticket to the GITR Globall Meetup 2018 in Cascais, Portugal. After the battle, the participants of the accelerator will be announced.

General
Agenda
Mentors
Roundtables
Startups
Roundtables
8:30 AM TO 9:15 AM

Reception and Registration

Welcome @ GWO corner at ASML Plaza

9:15 AM TO 10:30 AM

Introduction and Pitches

21 x 1-minute pre-selection pitches @ GWO corner

10:30 AM TO 3:00 PM

Roundtable Sessions

8 rounds of 30 min. interviews
Lunch break (30 min)

3:00 PM TO 4:00 PM

Selection & Networking

Selection finalists
Networking break

4:00 PM

Announcement finalists Get-in-the-Ring battles

4:00 PM TO 4:30 PM

Tour

Experience Center  (optional)

4:40 PM TO 5:00 PM

Keynote

Invited speaker: Prof. Dr. ir. Maarten Steinbuch

5:00 PM tO 6:30 PM

Battle

GITR Battle: 2 battles

6:30 PM TO 7:00 PM

Closing & reception drinks

Table 1

Rob van der Werf

Wim Mulder

Anique Soetermeer

Round 1

10:30 AM

MiniFab3D

Round 2

11:00 AM

Sorama

Round 3

11:30 AM

Applied
Biotech

Round 4

12:00 PM

AMDA

Round 5

1:00 PM

Tusti

Round 6

1:30 PM

Vital Fluid

Round 7

2:00 PM

NanoPHAB

Round 8

2:30 PM

Flow
Matters

Table 2

Arno van Erp

Jochem Peeters

Monika Hoekstra

Peter Nuit

Round 1

10:30 AM

Tusti

Round 2

11:00 AM

MINIFAB3D

Round 3

11:30 AM

Vital
Fluid

Round 4

12:00 PM

Applied
Biotech

Round 5

1:00 PM

Tusti

Round 6

1:30 PM

O'Sol

Round 7

2:00 PM

Synano

Round 8

2:30 PM

NanoPHAB

Table 3

Robbert van LeeuweN

Albert van Breemen

Rene Claessens*

Round 1

10:30 AM

Recath

Round 2

11:00 AM

Tusti

Round 3

11:30 AM

MINIFAB3D

Round 4

12:00 PM

Vital
Fluid

Round 5

1:00 PM

Applied
Biotech

Round 6

1:30 PM

Sorama

Round 7

2:00 PM

O'Sol

Round 8

2:30 PM

Mindyour
Step

Table 4

Ilse Massart (a)

Bram Krommenhoek

Kim Egger

Wout Bobbink

Round 1

10:30 AM

MindYour
Pass

Round 2

11:00 AM

NanoPHAB

Round 3

11:30 AM

Tusti

Round 4

12:00 PM

MINIFAB3D

Round 5

1:00 PM

Vital
Fluid

Round 6

1:30 PM

Applied
BiotecH

Round 7

2:00 PM

Sorama

Round 8

2:30 PM

O'Sol

table 5

Willen Weenink

BartJan Niestadt

Arie van der Krans

Pete Pollard

Round 1

10:30 AM

AMDA

Round 2

11:00 AM

Synano

Round 3

11:30 AM

Applied
Biotech

Round 4

12:00 PM

Ubik
Solutions

Round 5

1:00 PM

MINIFAB3D

Round 6

1:30 PM

Tusti

Round 7

2:00 PM

Vital
Fluid

Round 8

2:30 PM

Synext
Energy

table 6

Margot FrerikS

Renee van der Burg

Round 1

10:30 AM

Synext
Energy

Round 2

11:00 AM

AMDA

Round 3

11:30 AM

Synano

Round 4

12:00 PM

Sorama

Round 5

1:00 PM

Ubik
Solutions

Round 6

1:30 PM

MINIFAB3D

Round 7

2:00 PM

Tusti

Round 8

2:30 PM

Flow
Matters

table 7

Pascale Maury

Hans Onvlee

Gert Streutker

Round 1

10:30 AM

Synano

Round 2

11:00 AM

Flow
Matters

Round 3

11:30 AM

AMDA

Round 4

12:00 PM

Tusti

Round 5

1:00 PM

MINIFAB3D

Round 6

1:30 PM

NanoPHAB

Round 7

2:00 PM

MindYour
Pass

Round 8

2:30 PM

Sorama

table 8

Richard Verhagen

Jurgen van Eck

Round 1

10:30 AM

Airbliss+

Round 2

11:00 AM

Pro Arc
Medical

Round 3

11:30 AM

RapidTek
Medical

Round 4

12:00 PM

Bioniks

Round 5

1:00 PM

Sense
glove

Round 6

1:30 PM

Hiper
motion

Round 7

2:00 PM

Recath

Round 8

2:30 PM

STORMRAM

table 9

Niels Melman

Ruud Heugen

Wim Crooijmans

Kors van Wyngaarden

nestor coronado

Round 1

10:30 AM

STORMRAM

Round 2

11:00 AM

Airbliss+

Round 3

11:30 AM

Pro Arc
Medical

Round 4

12:00 PM

Sense
glove

Round 5

1:00 PM

Bioniks

Round 6

1:30 PM

RapidTek
Medical

Round 7

2:00 PM

Hiper
motion

Round 8

2:30 PM

Recath

table 10

Mudit Saksensa

Hein Otto

Henry van Rooijen*

Arnoud Janssen**

Round 1

10:30 AM

Sense
glove

Round 2

11:00 AM

STORMRAM

Round 3

11:30 AM

Airbliss+

Round 4

12:00 PM

Pro Arc
Medical

Round 5

1:00 PM

Flow
Matters

Round 6

1:30 PM

Bioniks

Round 7

2:00 PM

RapidTek
Medical

Round 8

2:30 PM

Tusti

table 11

Frans Lambi

Luc Kruger

Aroop Battacharjee

Ronald Maandonks

Round 1

10:30 AM

NanoPHAB

Round 2

11:00 AM

Recath

Round 3

11:30 AM

STORMRAM

Round 4

12:00 PM

Airbliss+

Round 5

1:00 PM

Pro Arc
Medical

Round 6

1:30 PM

Sense
glove

Round 7

2:00 PM

Bioniks

Round 8

2:30 PM

Synano

table 12

Karine van't Land (m)

Elvira Berlingieri (a)

Sjord van GorP

Michael Rosen

Christel Verboven

Round 1

10:30 AM

RapidTek
Medical

Round 2

11:00 AM

Hiper
motion

Round 3

11:30 AM

Recath

Round 4

12:00 PM

MindYour
Pass

Round 5

1:00 PM

Airbliss+

Round 6

1:30 PM

Pro Arc
Medical

Round 7

2:00 PM

Senseglove

Round 8

2:30 PM

Bioniks

table 13

Julisca Cesar (m)

Nijs van de Vaart

Jarich Spliethoff

Carmen van Vlisteren (a)

Thijs Grunhagen

Round 1

10:30 AM

Bioniks

Round 2

11:00 AM

RapidTek
Medical

Round 3

11:30 AM

Hiper
motion

Round 4

12:00 PM

Recath

Round 5

1:00 PM

STORMRAM

Round 6

1:30 PM

Airbliss+

Round 7

2:00 PM

Pro Arc
Medical

Round 8

2:30 PM

Senseglove

table 14

Boudewijn Sluik

Frank Driessen

Douwe Groenevelt*

Emmie steeghs

Round 1

10:30 AM

Flow
Matters

Round 2

11:00 AM

Synext
Energy

Round 3

11:30 AM

Bioniks

Round 4

12:00 PM

Synano

Round 5

1:00 PM

NanoPHAB

Round 6

1:30 PM

STORMRAM

Round 7

2:00 PM

Airbliss+

Round 8

2:30 PM

Pro Arc
Medical

table 15

Eric Broekhuizen 

Hilde de Vocht 

Benno Tieke

Round 1

10:30 AM

O'Sol

Round 2

11:00 AM

Ubik
Solutions

Round 3

11:30 AM

Mind
Your
Pass

Round 4

12:00 PM

STORM
RAM

Round 5

1:00 PM

Synano

Round 6

1:30 PM

Synext
Energy

Round 7

2:00 PM

Applied
Biotech

Round 8

2:30 PM

RapidTek
Medical

table 16

Mark Kramer

Hans Helsloot

Round 1

10:30 AM

Pro Arc
Medical

Round 2

11:00 AM

Sense
glove

Round 3

11:30 AM

NanoPHAB

Round 4

12:00 PM

Hiper
motion

Round 5

1:00 PM

Recath

Round 6

1:30 PM

Flow
Matters

Round 7

2:00 PM

STORMRAM

Round 8

2:30 PM

AMDA

table 17

BertJan Woertman(m)

Martha Mondaragon

Els van Mierop

Round 1

10:30 AM

Vital
Fluid

Round 2

11:00 AM

Bioniks

Round 3

11:30 AM

Sense
glove

Round 4

12:00 PM

NanoPHAB

Round 5

1:00 PM

Hiper
motion

Round 6

1:30 PM

Recath

Round 7

2:00 PM

Flow
Matters

Round 8

2:30 PM

Ubik
Solutions

table 18

Arno Bleeker

Tim van Werkhoeven

Harrie de Haas*

Round 1

10:30 AM

Sorama

Round 2

11:00 AM

Applied
Biotech

Round 3

11:30 AM

O'Sol

Round 4

12:00 PM

Synext
Energy

Round 5

1:00 PM

RapidTek
Medical

Round 6

1:30 PM

Synano

Round 7

2:00 PM

Ubik
Solutions

Round 8

2:30 PM

Airbliss+

table 19

Alireza Azarfar

Loy van Beek

Senthan Mathavan

eddy allefs

Round 1

10:30 AM

Applied
Biotech

Round 2

11:00 AM

O'Sol

Round 3

11:30 AM

Ubik
Solutions

Round 4

12:00 PM

RapidTek
Medical

Round 5

1:00 PM

AMDA

Round 6

1:30 PM

MINIFAB3D

Round 7

2:00 PM

Synext
Energy

Round 8

2:30 PM

Hiper
motion

table 20

Casper van Oosten (a)

Jochem Borren

joke koek

Fabrizio

Round 1

10:30 AM

Ubik
Solutions

Round 2

11:00 AM

Vital
Fluid

Round 3

11:30 AM

Flow
Matters

Round 4

12:00 PM

O'Sol

Round 5

1:00 PM

Synext
Energy

Round 6

1:30 PM

AMDA

Round 7

2:00 PM

MINIFAB3D

Round 8

2:30 PM

Applied
Biotech

table 21

Rein van den Eijnde

Alberto Pirati

Tim van Rens

Round 1

10:30 AM

Hiper
motion

Round 2

11:00 AM

MindYour
Pass

Round 3

11:30 AM

Synext
Energy

Round 4

12:00 PM

Flow
Matters

Round 5

1:00 PM

O'Sol

Round 6

1:30 PM

Ubik
Solutions

Round 7

2:00 PM

AMDA

Round 8

2:30 PM

MiniFab3D

MiniFab3D
Round 1

10:30 AM

table 1

Round 2

11:00 AM

table 2

Round 3

11:30 AM

table 3

Round 4

12:00 PM

table 4

Round 5

1:00 PM

Table 7

Round 6

1:30 PM

table 19

Round 7

2:00 PM

table 20

Round 8

2:30 PM

table 21

Sorama
Round 1

10:30 AM

table 18

Round 2

11:00 AM

table 1

Round 3

11:30 AM

table 5

Round 4

12:00 PM

table 6

Round 5

1:00 PM

table 2

Round 6

1:30 PM

table 3

Round 7

2:00 PM

table 4

Round 8

2:30 PM

table 7

Applied Biotech
Round 1

10:30 AM

table 19

Round 2

11:00 AM

table 18

Round 3

11:30 AM

table 1

Round 4

12:00 PM

table 2

Round 5

1:00 PM

table 3

Round 6

1:30 PM

table 4

Round 7

2:00 PM

table 15

Round 8

2:30 PM

table 20

AMDA
Round 1

10:30 AM

table 5

Round 2

11:00 AM

table 6

Round 3

11:30 AM

table 7

Round 4

12:00 PM

table 1

Round 5

1:00 PM

table 19

Round 6

1:30 PM

table 20

Round 7

2:00 PM

table 21

Round 8

2:30 PM

table 16

O'Sol
Round 1

10:30 AM

table 15

Round 2

11:00 AM

table 19

Round 3

11:30 AM

table 18

Round 4

12:00 PM

table 20

Round 5

1:00 PM

table 21

Round 6

1:30 PM

table 2

Round 7

2:00 PM

table 3

Round 8

2:30 PM

table 4

Ubik Solutions
Round 1

10:30 AM

table 20

Round 2

11:00 AM

table 15

Round 3

11:30 AM

table 19

Round 4

12:00 PM

table 5

Round 5

1:00 PM

table 6

Round 6

1:30 PM

table 21

Round 7

2:00 PM

table 18

Round 8

2:30 PM

table 17

Tusti
Round 1

10:30 AM

table 2

Round 2

11:00 AM

table 3

Round 3

11:30 AM

table 4

Round 4

12:00 PM

table 7

Round 5

1:00 PM

table 1

Round 6

1:30 PM

table 5

Round 7

2:00 PM

table 6

Round 8

2:30 PM

table 10

Vital Fluid
Round 1

10:30 AM

table 17

Round 2

11:00 AM

table 20

Round 3

11:30 AM

table 2

Round 4

12:00 PM

table 3

Round 5

1:00 PM

table 4

Round 6

1:30 PM

table 1

Round 7

2:00 PM

table 5

Round 8

2:30 PM

table 6

Synano
Round 1

10:30 AM

table 7

Round 2

11:00 AM

table 5

Round 3

11:30 AM

table 6

Round 4

12:00 PM

table 14

Round 5

1:00 PM

table 15

Round 6

1:30 PM

table 18

Round 7

2:00 PM

table 2

Round 8

2:30 PM

table 11

Synext Energy
Round 1

10:30 AM

Table 6

Round 2

11:00 AM

tbale 14

Round 3

11:30 AM

table 21

Round 4

12:00 PM

table 18

Round 5

1:00 PM

table 20

Round 6

1:30 PM

table 15

Round 7

2:00 PM

table 19

Round 8

2:30 PM

table 5

MindYour Pass
Round 1

10:30 AM

table 4

Round 2

11:00 AM

table 21

Round 3

11:30 AM

table 15

Round 4

12:00 PM

table 12

Round 5

1:00 PM

table 5

Round 6

1:30 PM

table 6

Round 7

2:00 PM

table 7

Round 8

2:30 PM

table 3

AirBliss+
Round 1

10:30 AM

Table 8

Round 2

11:00 AM

table 9

Round 3

11:30 AM

table 10

Round 4

12:00 PM

table 11

Round 5

1:00 PM

table 12

Round 6

1:30 PM

table 13

Round 7

2:00 PM

table 14

Round 8

2:30 PM

table 18

Pro Arc Medical
Round 1

10:30 AM

table 16

Round 2

11:00 AM

table 8

Round 3

11:30 AM

table 9

Round 4

12:00 PM

Table 10

Round 5

1:00 PM

table 11

Round 6

1:30 PM

table 12

Round 7

2:00 PM

table 13

Round 8

2:30 PM

table 14

Senseglove
Round 1

10:30 AM

table 10

Round 2

11:00 AM

table 16

Round 3

11:30 AM

table 17

Round 4

12:00 PM

table 9

Round 5

1:00 PM

table 8

Round 6

1:30 PM

table 11

Round 7

2:00 PM

table 12

Round 8

2:30 PM

table 13

Bioniks
Round 1

10:30 AM

Table 13

Round 2

11:00 AM

table 17

Round 3

11:30 AM

table 14

Round 4

12:00 PM

table 8

Round 5

1:00 PM

table 9

Round 6

1:30 PM

table 10

Round 7

2:00 PM

table 11

Round 8

2:30 PM

table 12

RapidTek Medical
Round 1

10:30 AM

table 12

Round 2

11:00 AM

tbale 13

Round 3

11:30 AM

table 8

Round 4

12:00 PM

table 19

Round 5

1:00 PM

table 18

Round 6

1:30 PM

table 9

Round 7

2:00 PM

table 10

Round 8

2:30 PM

table 15

Hipermotion
Round 1

10:30 AM

table 21

Round 2

11:00 AM

table 12

Round 3

11:30 AM

table 13

Round 4

12:00 PM

table 16

Round 5

1:00 PM

table 17

Round 6

1:30 PM

table 8

Round 7

2:00 PM

table 9

Round 8

2:30 PM

table 19

Recath
Round 1

10:30 AM

table 3

Round 2

11:00 AM

table 11

Round 3

11:30 AM

table 12

Round 4

12:00 PM

table 13

Round 5

1:00 PM

table 16

Round 6

1:30 PM

table 17

Round 7

2:00 PM

table 8

Round 8

2:30 PM

table 9

STORMRAM
Round 1

10:30 AM

Table 9

Round 2

11:00 AM

table 10

Round 3

11:30 AM

table 11

Round 4

12:00 PM

table 15

Round 5

1:00 PM

table 13

Round 6

1:30 PM

table 14

Round 7

2:00 PM

table 16

Round 8

2:30 PM

table 8

NanoPHAB
Round 1

10:30 AM

Table 11

Round 2

11:00 AM

Table 4

Round 3

11:30 AM

Table 16

Round 4

12:00 PM

Table 17

Round 5

1:00 PM

table 14

Round 6

1:30 PM

table 7

Round 7

2:00 PM

table 1

Round 8

2:30 PM

table 2

Flow Matters
Round 1

10:30 AM

Table 14

Round 2

11:00 AM

Table 7

Round 3

11:30 AM

Table 20

Round 4

12:00 PM

Table 21

Round 5

1:00 PM

Table 10

Round 6

1:30 PM

Table 16

Round 7

2:00 PM

Table 17

Round 8

2:30 PM

Table 1

Floor Plan